Uszkodzenia krążków międzykręgowych

uszkodzenia krążka międzykręgowego

Do uszkodzeń krążków międzykręgowych dochodzi z wielu przyczyn. Do uszkodzenia może dojść w wyniku nagłego urazu. Jest to sytuacja, gdy tkanki ulegają uszkodzeniu z powodu silnego i jednorazowego bodźca. Uszkodzenie może również wystąpić w efekcie wieloletnich, przewlekłych przeciążeń. Uszkodzenia krążków międzykręgowych – jakie są ich następstwa?

Uszkodzenia krążków międzykręgowych – jakie są ich następstwa i objawy?

Gdy wypada jądro miażdżyste, styka się ono z oponą twardą oraz korzeniami nerwowymi. Gdy uszkodzenie tylnej części pierścienia włóknistego jest rozległe, a przemieszczenie jądra masywne, światło kanału kręgowego może być bardzo wąskie. W takiej sytuacji, objawy neurologiczne będą odczuwalne nawet przy niewielkim przemieszczeniu jądra. Gdy dochodzi do ucisku na korzenie, ma miejsce ich naciągnięcie bądź też uciśnięcie, co skutkuje pewnymi objawami.

Bóle krzyża w przypadku uszkodzenia krążka międzykręgowego

Uszkodzenia krążka międzykręgowego dają 4 rodzaje bólów. Ból więzadłowy jest trudny do zlokalizowania, jego natężenie bywa różne. Trwa bez przerwy. Chorzy odczuwają również ból promieniujący do skóry okolicy krzyża. Pojawia się, gdy korzenie nerwowe są podrażnione przez wypchane jądro miażdżyste. Może mu towarzyszyć ból w okolicach talerzy kości biodrowych.

Chory może doświadczyć nagłego bólu o dużym natężeniu. Powoduje unieruchomienie i trwa od kilku sekund nawet do kilku dni. Jest spowodowany zaklinowaniem jądra pomiędzy tylnymi krawędziami trzonów i uciskiem na struktury nerwowe.

W większości przypadków uszkodzenia krążków międzykręgowych w odcinku lędźwiowym wiążą się z odczuwaniem objawów ze strony kończyn dolnych. Są to ból, zmieniona ruchomość, zaburzenia czucia, czasami dochodzi do tego osłabienie mięśni. Gdy podrażnione są korzenie, pojawiają się najczęściej zaburzenia czucia w odpowiednim obszarze skóry. Napięcie korzenia często wiąże się z zaburzeniami czucia, które są proporcjonalne do siły urazu. Gdy w nerwie powstają zwłóknienia, utrata czucia jest nieodwracalne. Zaburzone może zostać również czucie proprioceptywne.

Leczenie zależne jest od stopnia zmian. Zastosowanie znajduje farmakoterapia, rehabilitacja, ale również leczenie operacyjne. Zabiegi fizykoterapeutyczne, które stosowane są w przypadku dolegliwości bólowych kręgosłupa to m.in. laseroterapia, magnetoterapia i elektroterapia.

Artykuł sponsorowany