
Obniżenie narządów rodnych często wynika z procesów starzenia się organizmu, czy też uszkodzenia tkanek, np. w związku z porodem czy przebytą operacją. Fizjoterapia uroginekologiczna na to jedna ze skutecznych form terapii, której zadaniem jest wzmocnienie mięśni dna miednicy.
Jakie są przyczyny obniżenia narządów rodnych?
Jest kilka czynników przyczyniających się do powstania nieprawidłowości w statyce narządów rodnych. Jedną z nich są zaburzenia w funkcjonowaniu struktur mięśniowych i powięziowych w rezultacie uszkodzeń mechanicznych wśród których można wymienić operację w obrębie miednicy czy też stawu biodrowego lub poród. Kolejny czynnik to naturalne starzenie się organizmu, które wiąże się z osłabieniem mięśni i więzadeł. Na obniżenie wpływa menopauza i obniżenie się poziomu hormonów wpływających na elastyczność tkanek. Innym względem są naturalne predyspozycje, które wynikają z budowy anatomicznej miednicy czy też wrodzonych wad kręgosłupa.
Jak leczone jest obniżenie narządów rodnych?
Leczenie zależne jest od tego jak zaawansowana jest choroba i dolegliwości. Specjalista może zlecić np. terapię pessariami, regularne wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie dna miednicy. Jeśli objawy znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie i są przyczyną dużego dyskomfortu, specjalista może wskazać skuteczną metodę terapeutyczną, w tym operację.